Tietoa Uukuniemen hevosrautatiestä kaivataan?

Lauri Muranen lähetti seuraavan kyselyn Uukuniemi.infon lukijoille:

Onko kenelläkään Uukuniemellä enää tietoa tästä radasta, josta ilmoitettiin Laatokka-lehdessä 18.8.1900 nro 64 sivu 4 seuraavasti?:

“Hevosrautatieni toistaiseksi lähtee Nivan rautatieasemalta Ristilahteen, kulettaa matkustajia joka tiistai ja lauvantai ja lähtee matkustajajunien tultua. Ristilahdelta Uukuniemelle ja Kesälahdelle välittää kulkua Pyhäjärven höyryvenhe Aino.
Tilander.”

Olen keräämässä tietoja ilmoituksen allekirjoittajasta Kaarlo Tilanderista, joka oli ostanut Ristilahdelta suuren halkoleimikon ja rakensi ratansa puutavaran kuljetukseen.

Millainen rata oli? Toimiko se vain hevosvetoisena? Kuinka kauan sitä käytettiin? Onko joku kertonut matkustaneensa sillä jne.? Onko radasta tai sen kalustosta kuvia?

Tiedoista etukäteen kiittäen,
Lauri Muranen
lauri.muranen@pp.phnet.fi

Jaa juttu Facebookissa:

Kommentoi

XHTML: Voit käyttää näitä tageja: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>