Etelä-Karjalan radio: Kadonneen kirkonkellon jäljillä

Papinniemessä sijaitsee autioitunut ortodoksikylä, joka on monipuolinen historiallisen ajan muinaisjäännösalue. Alueella on ollut Uukuniemen ortodoksinen pääkirkko, siihen liittynyt kalmisto ja asuinpaikka. Asutus on muodostanut ortodoksikylän, joka on autioitunut kokonaan 1600-luvulla.

Kaivausalueella järjestetään sunnuntaina 27.6. kello 15 opastuskierros teemalla Kadonneen kirkonkellon jäljillä – autiokylän tarinat. Oppaina ovat tietokirjailija Ensio Fihlman ja äänellä itkijä Pirkko Fihlman.

Lisää radion kotisivulla: http://yle.fi/alueet/etela-karjala/2010/06/kadonneen_kirkonkellon_jaljilla_parikkalassa_1786396.html

MA-N

Jaa juttu Facebookissa:

Kommentoi

XHTML: Voit käyttää näitä tageja: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>