Keski-Karjalan alueella kiertää jälleen tänä kesänä myymäläauto, joka pysähtyi viime tiistaina myös Savo-Karjalan virkistyskeskuksen pihassa. Uusi saksalaismallinen myymäläauto Heluna kiertää Parikkalassa, Kesälahdella ja Uukuniemellä tarjoten peruselintarvikkeita, kuten maitoa, jäätelöä ja leipää sekä lähiruokaa Itä -Suomi akselilta. Autoon voi myös tilata kaikkea mitä ovesta mahtuu sisään, kuten esimerkiksi huussinkuivikkeita tai vaikka itse huussinkin. Heluna on pienempi kuin kylillä aikaisemmin kiertänyt Vertti, mutta sen kompaktin muotoilun ansiosta siihen mahtuu yhtä paljon tavaraa kuin isoveljensä kyytiin. Myymäläautot kuuluvat Sekatyöliike Suokuokalle, jonka alaisuuteen kuuluu myös Varmon 50-luvun kyläkauppa Kesälahdella.
Helunaa tänä kesänä ajava Saarella asuva Merja Lehtinen on omien sanojensa mukaan unelmatyössään. Ei todellakaan hassumpaa, ajella kauniissa maalaismaisemissa ja rupatella iloisten ihmisten kanssa viran puolesta! Myymäläauto on pelastus monille kesälomalaisille ja vakituisille asukkaille, joilla ei ole omaa kulkuneuvoa. Se on myös ekologinen vaihtoehto jos ei tahdo lähteä erikseen kaupoille kuluttamaan bensaa muutaman maitopurkin takia.
Uukuniemellä myymäläauto pysähtyy kirkonmäellä, kalasatamassa ja Savo-Karjalan virkistyskeskuksen pihassa joka tiistai ja lauantaina pysäkkinä on myös Papinniemen leirintä -alue. Uusia pysäkkitoiveita otetaan myös vastaan. Tarkemmat aikataulut löydät täältä: http://xn--myymlauto-y2ab.fi.nettihotelli.eu/myymalaauto/mortti_kesa.htm
SMM