Pantasusi Sero liikkuu Uukuniemen rajoilla

Susien pantaseuranta -sivustolla voi seurata pannoitettujen susien liikkumista. Tänään klo 14 on pantasusi Serosta saatu havainto Uukuniemen rajan tuntumasta Kiteen puolelta. Sero on muutaman päivän ajan liikuskellut samalla alueella.

– Ilmeisesti Sero ei ole kuitenkaan sama susi, josta oli jälkihavaintoja Korpijärven-Homavaaran maastossa. Kesusmaalla on myös tehty susihavaintoja, kertoi Parikkalan petoyhdyshenkilö Ilkka Tiainen.

Seron liikkeitä voi seurata internetissä osoitteessa http://pantaseuranta.rktl.fi/

Serosta juttua myös Pogostan Sanomissa. Lehti kertoo että vielä 6.2. Sero liikkui hiukan pohjoisempana Ilomatsin Tuupovaaran suunnalla.
http://www.pogostansanomat.fi/uutiset/Etusivu/4864683

Pantasusi Serosta antoi Uukuniemi.infolle vinkkiä Suitsansaaren kesäasukas, Juha Seppälä.

JL

Jaa juttu Facebookissa:

Kommentoi

XHTML: Voit käyttää näitä tageja: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>