Artikkelin kuvat

    Artikkelit - Kunta ja seurakunta

    Kesäkonsertteja Parikkalan kirkoissa

    19.6.2012

    Parikkalan seurakunta järjestää tänäkin kesänä useita konsertteja kaikissa kirkoissaan. Uukuniemellä kesäisten musiikki-iltojen pitkä perinne jatkuu entisellään. Startti on sunnuntaina 8.7., jolloin Uukuniemen kirkossa esiintyy Korsuorkesteri. Konsertin järjestelyissä on mukana Vasukkaat ry., joka pistää pystyyn konserttikahvion Kirkonmäelle, ennen (alk. klo 18) ja jälkeen tilaisuuden. Muut Uukuniemen konsertit ovat perinteisesti keskiviikko-iltaisin, jolloin Kirkkomäellä on myös tori-ilta.
    18.7. pidettävän Tellu Turkan ja Suden Aika-yhtyeen "Suojaavat siipes"-virsikonsertin jälkeen on Pitäjäntuvalla kahvi- ja keskustelutilaisuus, jossa on mahdollisuus vaihtaa ajatuksia illan esiintyjien kanssa juuri kuullusta konsertista, virsiperinteestä tai kansanmusiikista laajemminkin.

    Saarella järjestetään elokuun alussa suurempi konsertti yhdessä kunnan vapaa-aikatoimen kanssa.Esiintymään saapuu laulaja-näyttelijä Maria Lund. Kesän konserttitarjonta alkaa ja päättyy Parikkalaan, kun ke 20.6. Parikkalan kirkossa esiintyvät kanttori Anne Moilanen ja Ulla Tuomola, ja elokuun lopussa Parikkalan kirkon urkuja soittaa urkuri Jan Lehtola.

    Sydämellisesti tervetuloa kesän konsertteihin!

    Parikkalan srk/musiikkityö

    -------

    Konsertit ja musiikki-illat Parikkalan seurakunnassa kesällä 2012

    Ke 20.6. Ulla Tuomola ja Anne Moilanen: Lauluja ilosta
    Parikkalan kirkko klo 18
    Ohjelma 5 eur

    Su 8.7. Korsuorkesteri: Korsuhartaus
    Kesällä 2011 Saaren kirkossa suuren suosion saavuttanut Korsuorkesteri
    palaa esittämään Korsuhartaus-ohjelmansa, tällä kertaa Uukuniemellä
    Uukuniemen kirkko klo 19
    Ohjelma 10 eur
    Järj. Parikkalan srk ja Vasukkaat ry.

    Heinäkuun musiikki-illat keskiviikkoisin Uukuniemen kirkonkylän kesätorin yhteydessä
    (tori kirkonmäellä alkaen klo 18):

    Ke 11.7. Anne Honkanen ja Katri Sieviläinen (laulu), Aivinat
    Poimintoja Aivinat-kuoron ohjelmistosta sekä kuoron sopraanojen Anne Honkasen ja Katri Sieviläisen soolo- ja duoesityksiä
    Uukuniemen kirkko klo 19
    Ohjelma 5 eur

    Ke 18.7. Tellu & Suden aika: Suojaavat siipes - Siionin virsiä Kansanmuusikko ja -laulaja Tellu Turkka ja lauluyhtye Suden aika on sovittanut körttivirsiä viidelle lauluäänelle ja kansansoittimille. Siionin virret ovat vanhoja kansanvirsiä, joita lauletaan erityisesti herännäisyysliikkeen keskuudessa. Suden ajan sovituksissa Siionin vanhat, vuosisatojen aikana hioutuneet melodiat, kansanomainen laulutapa ja yhtyeen omaleimainen sointi yhdistyvät aivan uudella tavalla. Kuuntele näyte: http://youtu.be/nU_ugesWPow
    Uukuniemen kirkko klo 19
    Ohjelma 7 eur

    Ke 25.7. Matti Moilanen (sello) ja Esa Moilanen (piano)
    Kesäillan musiikkia sellolla ja pianolla.
    Uukuniemen kirkko klo 19
    Ohjelma 5 eur

    Su 5.8. Maria Lund (laulu), säestys Petri Tiainen
    Hengellistä musiikkia kautta aikojen laulaja-näyttelijä Maria Lundin tulkitsemana
    Saaren kirkko klo 20 (Huom. aika!)
    Liput 8/5 eur
    Järjestää Parikkalan srk ja kunta

    Ke 29.8. Iltamusiikkia Parikkalassa: Jan Lehtola (urut)
    Urkutaiteilija Jan Lehtola valmistelee Parikkalassa tulevaa urkulevytystään,
    ja hän esittää ohjelmistoaan Parikkalan kirkon historiallisilla Thule-uruilla.
    Parikkalan kirkko klo 18
    Ohjelma 5 eur

     
    Lisää artikkeleita aiheesta Kunta ja seurakunta


     
    Artikkelit - Pääsivu

    Maalaiselämää
    - Hovilan tilan kuulumisia kesän varrelta
    - Laidunkausi alkamassa
    Taksi Uukuniemi